Odcinek 1 - Praca - Strona 3 - Barciślandia
Barciślandia  
Zarejestruj się Barcis.pl FAQ Użytkownicy BF Kalendarz

Wróć   Barciślandia > Proscenium > Kultury odrobina > Doręczyciel > Serial Doręczyciel - dyskusje

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 01-03-09, 19:57:09   #21
spinka
Redaktor Naczelna
Brazylijski Typer Mundialowy
Kibic Roku 2014

Domyślnie

To ja konkretnie o długopisie Jankowym: czy on był wykonany na potrzeby tego filmu? czy to może jakaś taśmowa produkcja bajerancka ze Wschodu ?
stare 01-03-09, 19:58:37   #22
norka
BF User

Domyślnie

Fantastyczny serial się zapowiada! W końcu coś nad czym można się zastanowić i zweryfikować swoje podejście do ludzi takich jak Janek. Zwykle ich nie zauważamy a możemy się od nich wiele nauczyć. Choćby takiej dziecięcej otwartości i szczerości. Wielki szacunek za tę rolę Panie Arturze!
norka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-09, 20:23:52   #23
Teresa
BF Sympatyk

Domyślnie

Nie chcę się powtarzać, dobrze zapowiadający się serial. Nie dziwię się też wcześniejszej wypowiedzi pana Artura, że jest to rola Jego życia. Nawet miałam takie wrażenie, że odtwórca roli Janka odczuwa lekki lęk przed tą rolą jak sam Janek przed pierwszą pracą. Z niecierpliwością czekam następnych odcinków.

Ostatnio edytowane przez Teresa : 01-03-09 - 20:49:53.
Teresa jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-09, 20:38:14   #24
Wiktoria
BF Pasjonat

Świetnie zapowiadający się serial!
Pan Artur po raz kolejny udowadnia, że jest aktorem wszechstronnym. Zagranie osoby upośledzonej umysłowo nie jest łatwym zadaniem, a p. Artur radzi sobie z tym świetnie. Przy okazji serial pokazuje nasze małe piekiełko, smutne acz prawdziwe oblicze nas samych- odrzucanie i wyśmiewanie kogoś kto jest 'inny'... Rewelacyjna scena kiedy koledzy kurierzy wyśmiewali się z serialowego Janka...
Gospodarzu chylę czoła!

Kocham ten serial, a Janek budzi moje najcieplejsze uczucia.
Jeszcze raz gratuluję
Wiktoria jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-09, 21:04:31   #25
szymon86
BF Pasjonat

GG: 11307026

Domyślnie

Pierwsza klasa- tyle w temacie....
Cała rodzina oglądała w skupieniu, jestem pod wielkim, pozytywnym wrażeniem.
stare 01-03-09, 21:08:44   #26
artfanka
BF User

Domyślnie

Witam Gospodarza i jego Gości Panie Arturze, jako wielbicielka Pana talentu bardzo ubolewałam, że nie mogę już Pana oglądać w "Miodowych latach" Po reklamie "Doręczyciela" niecierpliwie czekałam na pierwszy odcinek i nie zawiodłam się...to faktycznie rola stworzona dla Pana, gra Pan niesamowicie przekonująco...nie mogę doczekać się kolejnych odcinków.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam
artfanka jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-09, 21:20:28   #27
yachoo
Mr. jOŹIn
Persona non grata

GG: 1088187

Domyślnie

a ja tylko nawiążę do jednej z naszych forumowiczek .....

Wiktoria jeśli się wypowiadasz to bądź łaskawa używać swoich wypowiedzi
a nie kopiować ja np tutaj "swoją" wypowiedź skopiowałaś żywcem z jednego z moich postów w tym wątku uważni czytelnicy odnajdą ją bez problemu ....
yachoo jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-09, 22:00:21   #28
Wiktoria
BF Pasjonat

Tak wiem wybacz!
Wiktoria jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-09, 22:09:46   #29
e-kran
BF User

Domyślnie

Odcinek obejrzałem z dużą przyjemnością i mam takie odczucia:

Janek Kaniewski jest wprawdzie trochę wycofany w tym odcinku, ale to jeszcze nie objaw upośledzenia umysłowego. Obawiam się, że autor scenariusza nie zdefiniował jasno, i nie skatalogował, typowych zachowań bohatera upośledzonego umysłowo, i być może dlatego dziecięcą naiwność i szczerość podaje nam jako ograniczenie inteligencji. Z tego chyba właśnie powodu Janek komunikuje się z otoczeniem nie gorzej niż absolwent PWST w Łodzi, czego dowodzą dialogi, w których nie wykazuje on ani ułomności fonetycznych, ani ograniczeń w rozumieniu kierowanych do niego słów, ani w reagowaniu na nie; potrafi dokonywać autorefleksji, kiedy zauważa, że współpracownicy śmieją się właśnie z jego zachowania (konkretnie z jego szczerości); ma bardzo dobrą orientację i koordynację psychoruchową, która pozwala na samodzielne poruszanie się po ulicach wielkiego miasta i to jeszcze na rowerze; deklaruje, że przeczytał „Florę i faunę Wietnamu”, potrafi zapisać dane adresowe klienta oraz orientować się w terenie. A co najbardziej nieprawdopodobne, Janek K. wykazuje się sprawnością i odpowiedzialnością w stopniu niemal heroicznym (wnosi rower na 7(?) piętro, decyduje się na podjęcie zlecenia kurierskiego w nocy). W zasadzie ten pierwszy odcinek przedstawia wystarczająco dużo argumentów, żeby ZUS odebrał mu grupę inwalidzką i rentę.

Reasumując, o tym, że Janek Kaniewski jest osobą upośledzoną umysłowo dowiadujemy się więcej z konwersacji osób, które o nim to właśnie mówią, a nie z narzucających się i – niepokonywalnych w sposób samodzielny – ułomności, albo jak kto woli – deficytów umysłu.

Próba pokazania nam jego kłopotów ze skupieniem uwagi w drodze na pogrzeb matki, czy braku elegancji w chodzeniu, nie wystarcza do tego, żeby postać tę odbierać jako przykład osoby niepełnosprawnej umysłowo. Przeciwnie, ta próba przeszkadza w takim odbiorze wtedy, kiedy Janek nagle zaczyna pokazywać otoczeniu, na jak wiele go stać.
Owszem, z Janka wyraźnie emanuje ciepło i życzliwość, w które to cechy osoby upośledzone umysłowo są wyposażone niekiedy w stopniu budzącym naszą zazdrość, z tym że niestety ciepło i życzliwość u tych osób idzie w odwrotnej proporcji do sprawności umysłowej. W drugą stronę to nie działa: samo to, że człowiek jest życzliwy i miły nie jest objawem upośledzenia umysłowego.

Mimo tego „niedostatecznego upośledzenia umysłowego” bohatera serialu, nie martwię się, bo Artur Barciś potrafi z pewnością nastroić naszą uważność, wrażliwość i gotowość na los i potrzeby osób niepełnosprawnych.
Sam po kilkunastu minutach przestałem analizować „jak to jest zrobione” i zanurzyłem się z głową.
Martwi mnie natomiast to – i dlatego w ogóle śmiem zabrać głos – że już tu na barcisiowym forum pojawiła się prawie pretensja, że m.in. warsztaty terapii zajęciowej nie „uczą” właściwych rzeczy swoich uczestników. Chcę zatem skorygować to błędne oczekiwanie. Otóż terapia to nie nauka, tylko leczenie. W tym przypadku leczenie przez działania trenujące to, co jeszcze działa u osoby z uszkodzonym systemem nerwowym.

Do następnego odcinka!
e-kran jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-03-09, 22:53:16   #30
Artur Barciś
Dyrektor Zamieszania

Domyślnie

Kochani. Bardzo dziękuję za Wasze uwagi, a szczególnie za ostatnią. e-kranie, szkoda, że tak anonimowo. Cóż, zapewne masz rację, ale Janek jest postacią fikcyjną i choć scenarzyści bardzo się starali, to pewnie nie wszystko będzie się zgadzało z prawdziwymi problemami takich ludzi. W serialu mówi się o tym, że Janek jest tylko lekko upośledzony, co nie znaczy, żeby ludzie o ograniczonym stopniu wrażliwości, nie traktowali go jak debila. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków, bo fakt, że choroby Janka nie widać na pierwszy rzut oka, będzie bardzo istotny.
Artur Barciś jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
artur, barciś, doręczyciel, janek, kaniewski, praca, serial

Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania